Praca. Spędzamy w niej jedną trzecią życia. Jeśli odjąć czas niezbędny na sen, a dodać ten spędzany nie tyle w pracy co na dojazdach, rozmawianiu czy myśleniu o niej to okaże się, że praca pochłania nam ponad połowę danego nam czasu. Jednocześnie nasze zajęcia zawodowe odpowiadają na szereg fundamentalnych potrzeb. Pracujemy, by mieć za co żyć.
Zarobione pieniądze pozwalają nam, a przynajmniej powinny pozwalać, na zaspokojenie podstawowych potrzeb i utrzymanie rodziny. Jednocześnie praca może być okazją i inspiracją do rozwoju osobistego, relacje zawarte w miejscu pracy stają się często ważnym elementem naszego życia społecznego, a wykonywane zadania mogą stanowić ważne źródło satysfakcji, poczucia sensu i wpływu na otaczający nas świat. Jakość naszej pracy i warunki w jakich ją wykonujemy wpływają na niemal wszystkie aspekty życia: zdrowie fizyczne i psychiczne, relacje rodzinne i społeczne, nastawienie do siebie, do świata i do innych ludzi. Warto też zaznaczyć, że jakość pracy, poza wymiarem osobistym ma również szerokie oddziaływanie społeczne. Jeśli marzymy o dojrzałej demokracji oraz dojrzałym, wolnym od kryzysów i zdolnym do rozwiązywania problemów społeczeństwie, musimy zadbać o godne warunki pracy dla ogółu obywateli i obywatelek.
W nakreślonym kontekście oczywistym się staje, że troska o tworzenie i wzmacnianie dobrych miejsc pracy powinna być priorytetem dla wszystkich: pracodawców, pracowników, związków zawodowych, rządu i instytucji państwowych, organizacji pozarządowych czy wreszcie środków masowego przekazu. Niniejszy przewodnik inspirowany był właśnie tą troską. Adresujemy go do osób pracujących, które chciałyby mieć większy wpływ na to, w jakich warunkach pracują i jak kształtowane są miejsca pracy w ich zakładzie, branży czy regionie. Intencją niniejszego przewodnika jest przygotowanie wszystkich zainteresowanych do świadomego działania na rzecz ochrony praw pracowniczych oraz rozwoju relacji na linii pracownicy-pracodawcy.
Przewodnik składa się z trzech części. W pierwszej odpowiadamy na pytanie czym jest tytułowa godna praca oraz jakie wyzwania stoją obecnie przed osobami zaangażowanymi w poprawę warunków pracy i zatrudnienia. Część drugą poświęciliśmy na przegląd podstawowych praw i obowiązków pracowniczych porządkujących stosunek pracy. W części trzeciej skupiamy się na tym, co możemy zrobić, aby z jednej strony chronić wymienione prawa, z drugiej zaś dążyć do dalszej poprawy sytuacji pracowników i pracownic. Podzieliliśmy te działania na trzy obszary: profilaktyka, interwencja, wdrażanie zmiany.
Mamy nadzieję, że przewodnik ten pozwoli czytelniczkom i czytelnikom lepiej dbać o swoje interesy w miejscu pracy oraz zainspiruje kolejne osoby do aktywnego działania na rzecz idei godnej pracy.