Artykuły 4
Bliźniacza transformacja: szanse dla pracowników i firm w Europie według badania przeprowadzonego w ramach GTC
Europejska gospodarka doświadcza obecnie głębokiej transformacji, związanej z potrzebą przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i cyfrową. Ten proces, nazywany podwójną transformacją, niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i nowe możliwości dla pracowników i przedsiębiorstw. Projekt „GTC - Wzrost dzięki zmianom wynikającym z transformacji w sektorze przemysłowym pod wpływem Europejskiego Zielonego Ładu i cyfryzacji oraz proaktywnego udziału pracowników w restrukturyzacji zmieniającego się środowiska pracy”, analizując doświadczenia siedmiu krajów europejskich (Polski, Słowacji, Macedonii Północnej, Serbii, Czarnogóry, Rumunii i Hiszpanii), dostarcza cennych informacji na temat tych zmian i sposobów czerpania z nich korzyści. Wyzwania stojące przed europejskimi firmami i ich pracownikami zostały omówione w osobnym artykule.
Bliźniacza transformacja może otworzyć przed firmami nowe możliwości. Tworzy korzystne warunki dla innowacji, pozwalając przedsiębiorstwom uzyskać globalną przewagę konkurencyjną. Umożliwia również tworzenie nowych modeli biznesowych, opartych na danych i usługach cyfrowych, a także zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie kosztów. Firmy, które z sukcesem wdrożą transformację, mogą zyskać nowych klientów i wzmocnić swoją pozycję na rynku.
Również dla pracowników podwójna transformacja stwarza nowe możliwości. Cyfryzacja i dekarbonizacja otwierają drzwi do nowych zawodów i specjalizacji. Pracownicy mają szansę zdobywać nowe umiejętności i rozwijać się zawodowo w dynamicznych sektorach oraz wkraczać na nowe ścieżki kariery. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe formy pracy, takie jak telepraca lub bardziej niezależne sposoby strukturyzacji wykonywanych zadań, pozwalające na większą autonomię i elastyczność w organizacji czasu pracy. Bliźniacza transformacja wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale także umiejętności miękkich, takich jak kreatywność, współpraca i rozwiązywanie problemów. Rozwój tych kompetencji ma kluczowe znaczenie dla odniesienia sukcesu na dzisiejszym rynku pracy.
Projekt GTC podkreśla kluczową rolę dialogu społecznego w zarządzaniu procesem podwójnej transformacji. Dlatego też bez szeroko zakrojonego dialogu między związkami zawodowymi, pracodawcami i rządami, wspomniane wyżej możliwości wynikające z transformacji będą mniej prawdopodobne, a wyzwania mogą prowadzić do wykluczenia społecznego i pogorszenia sytuacji biznesowej. Proces podwójnej transformacji może przyczynić się do bardziej zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki, która nie zagraża klimatowi i poprawia jakość życia Europejczyków.